Boyun fıtığında son çare ameliyat

Sürekli bilgisayar karşısında çalışma, hareketsiz ofis yaşamı, ağır eşyaların sırtta veya omuzda taşınması kontrolsüz yüklenmeler, yüksek yastık kullanımı gibi nedenler boyun fıtığı nedeni olabiliyor. Neyse ki artık yeni yöntemler sayesinde hem erken teşhis, hem de tedavi eskiye kıyasla çok kolay. (UŞAK HABER MERKEZİ)

Eşme de yaşayan 52 yaşındaki Necmettin Kuvvet giderek artan kol ağrıları, uyuşma, güçsüzlük, ellerinde zayıflama, parmaklarda titreme ve kısa mesafe yürüyüşlerde yorulma gibi şikâyetler ile pek çok hastane ve sağlık kuruluşuna başvurmuş. Yapılan muayene ve tetkikler sonucu boyun fıtığı teşhisi konulmuş.

Necmettin Kuvvet; “son bir aydır kolumdaki ağrı ve uyuşukluklardan uyuyamaz, yürümez, hatta sağ elimi kullanmaz, rahat hareket edemez hale gelmiştim. İzmir'de ki Üniversite ve araştırma hastanesi de dâhil pek çok sağlık kuruluşuna başvurdum. İstenilen ücretlerden ve ileri tarihlerde randevu vermelerinden dolayı bir türlü ameliyatımı olamıyordum. Medical Park Uşak Hastanesi Doktor Altan Acar’a başvurduğumda bana hastalığımı anlattı. Kollarıma giden sinirlerin boyundaki fıtıkların baskı yapması sonucu oluştuğunu, kendimi hazır hissettiğimde ameliyatı gerçekleştirebileceğini söyledi. Ameliyatım Dr. Altan Acar ve ekibi sayesinde oldukça başarılı geçti. Ameliyattan bir gün sonra ayaklandım. Durumum gayet iyi. Başta Dr. Altan Bey ve ekibine ve tüm Medical Park Uşak Hastanesi çalışanlarına ilgilerinden dolayı teşekkür ederim’’dedi.

Necmettin Kuvvet’in yakınları ise “Böyle bir hastanenin ve imkânların ilimizde olması bizler için çok büyük şans. Büyük şehirlerdeki üniversite ve Araştırma hastanelerinde gün bekleme ve ücret yüksekliği gibi sıkıntıları yaşamadan, birkaç gün içinde taburcu olarak hastalığımızdan kurtulduk çok teşekkür ediyoruz’’dedi.

Medical Park Uşak Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Altan Acar; kısaca boyun fıtığı ve tedavi yöntemleri hakkında ise şu bilgileri verdi:

Boyun ağrıları; boyun omurgasını oluşturan omur ismi verilen kemiklerin, eklemlerin, omurların arasında yer alan disklerin ve omurga çevresindeki kas ile bağların bozulması neticesinde gelişiyor. Boyun ve kol ağrılarının en önemli nedeni ise boyun fıtığıdır.

Boyun fıtığının en önemli belirtisi, ağrı. Hastalığın başlangıç döneminde boyun ve sırt ağrısı ön plandadır. Olay ilerledikçe dejenere olan diskin sinirlere baskı yapması neticesinde kollarda, parmaklara kadar inen ağrı ve uyuşmalar ortaya çıkar.

Bir süre sonra sinirin baskı altında kalmasına bağlı olarak kuvvet azalması başlar. Tedavi edilmeyen ileri olgularda omurilik baskı altında kaldığında bacaklarda güçsüzlük ve idrar kaçırma gibi oldukça tehlikeli bir dönem başlar.

Boyun fıtığı tedavisi;

Zannedilenin aksine, boyun fıtığında cerrahi tedavi son çare olarak görülmektedir. Hastaların büyük kısmı için istirahat, ilaç tedavisi, boyunluk ya da fizik tedavi yeterli gelmektedir.

Başlangıç döneminde şiddetli ağrı varsa istirahat ve ilaçlar verilir. Ağrının azaldığı dönemde ise fizik tedavi programı önerilir. İlaç olarak ağrı kesici, ödem azaltıcı ve kas gevşetici ilaçlar verilir.

Özellikle akut dönemdeki boyun zedelenmelerinde de kısa süreli kullanım için boyunluk verilebilir. Fakat uzun süreli boyunluk takılması boyun kaslarını zayıflatacağından önerilmez. Bunların haricinde bazı seçilmiş olgularda enjeksiyonlar yapılarak ağrı azaltılabilir.

Son çare ameliyat

Boyun fıtığının tedavisinde cerrahi yönteme ortalama % 2-3 sıklıkta başvurulmaktadır. Cerrahi tedavi ancak ilerleyici kas gücü kaybı, duyu kusuru ve refleks kaybı olacak şekilde kol sinirlerine ve omuriliğe baskı yapan boyun fıtıklarında, tedaviye rağmen şikâyetleri devam eden hastalara, omurga kırığı ile omurga kayması olanlara, ciddi omurilik ve sinir baskısı olanlara yapılmaktadır.

Ayrıca omurgada tümörü ya da enfeksiyonu olan hastalara da yine cerrahi tedaviuygulanmaktadır.

 

Boyun fıtığında cerrahi tedavinin amacı, omurilik ve sinir dokusuna olan basıyı gidermektir. Bir başka deyimle fıtığı yok etmektir. Bunun neticesinde de hasta ağrı, kolda uyuşma ve güç kaybı gibi şikâyetlerinden kurtulmaktadır.

Günümüzde uygulanan mikrocerrahi operasyonları boyun fıtığında kesin çözüm sağlayabilmektedir. Üstelik yeni yöntemler, gelişebilecek olan komplikasyonların da ortadan kalkmasını sağlayabilmektedir.

 

Haberin Orjinali İçin  :http://www.usakhabermerkezi.com/saglik/boyun-fitiginda-son-care-ameliyat-h5083.html

Facebook Twitter Print Addthis