Boyun fıtığında gelişmiş yöntem

Hareket kısıtlılığını ortadan kaldıran disk protezleri kalça ve dizden sonra son teknolojik gelişmelerle boyun fıtığı tedavisinde de kullanılabilmekte  (BANAZ NET)

Gençlerde ve yaşlılarda farklı biçimlerde görülen boyun fıtığının tedavisinde yüksek oranda olumlu sonuçlar alınabiliyor. Medical Park Uşak Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Altan ACAR, boyun fıtığı tedavisindeki protezlerin önemli rolünü anlattı.

 Günümüzde kolaylıkla yapılabilen boyun fıtığı ameliyatlarının başarısını hastanın şikayetlerinin geçmesi, kalitesini ise mevcut anatomik yapının korunabilmesi ve boyun hareketlerinde kısıtlılığın olmaması belirler. Boyun fıtığı ameliyatlarında amaç fıtıklaşmaya neden olan kıkırdak yapının tamamen temizlenmesidir. Boş kalan disk mesafesine protez  veya çok çeşitli yapıda maddeler konabilir. Son yıllarda yurtdışında gelişmiş merkezlerde kullanılan servikal disk protezleri Uşak’ta Medical Park Uşak Hastanesi Beyin Cerrahi Kliniği tarafından boyun fıtığı tedavisinde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

 Boyunda bulunan yedi kemiğin arasında, hareketi sağlayan “disk”lerin yer aldığını belirtenOp. Dr.Altan ACAR, boyun fıtığının oluşum sürecini şöyle anlatıyor: “Boyundaki diskler, içerdiği su ve kollajen yapısı sayesinde kemiklerin üzerine binen yükü azaltıyor ve iki kemik dokunun birbirine temas etmesini de engelliyor. Yaş ilerledikçe veya genç hastalarda boyun yeterince korunmadığı için, disk dokusu suyunu kaybedip daha sert bir hale geliyor. Vücudun yükünü taşıyan bu disk dokusu dejenere olduğu zaman ‘boyun fıtığı’ başlıyor.” 

İlerleyen vakalarda kollarda uyuşma, güç kaybı, bacaklarda güçsüzlük ve idrar kaçırma gibi sorunlara yol açan boyun fıtığı, gerektiğinde protez (yapay disk) kullanımı ile tedavi edilebiliyor. 

Protez kullanımı ile boyunluk kullanımına gerek olmuyor ve ileri dönemde yeni fıtık olma riski azalıyor

 Op. Dr.Altan ACAR, boyun fıtığı ameliyatlarında protez kullanılmasıyla, fıtıklaşan disk dokusunun temizlendikten sonra iki omurun birbirinin üstüne çökmesinin engellendiğini belirtiyor. Böylece, hareket kısıtlılığı yapan sistemlerin tam aksine, omurlar arasında hareket korunurken, yıllar içinde diğer omurlarda yeni fıtık gelişme riski de azalmış oluyor. Bu protezler hastalarda ameliyat sonrası hareket kısıtlılığı olmasını önleyen yeni teknoloji malzemelerdir. Bu sayede eskisi gibi hastalara ameliyat sonrasında uzun süreli boyunluk kullandırmamıza gerek kalmazken, hasta ameliyat sonrasını daha rahat, boyunluk kullanmadan, 6 saat gibi kısa bir süre içinde dolaşabilmekte ve hızlı bir şekilde günlük yaşantısına dönebilmektedir.

  Servikal disk protezi ile Boyun fıtığı ameliyatı gerçekleşen Ayşe EMER (32), “Felç kalma riskinden önce Allah’ın, sonra da hocamız Op. Dr. Altan ACAR’ın sayesinde kurtulmuş oldum. Boynumdaki ağrı kollarımda uyuşma, hareketsizlik hatta yataktan kalkamama neden oluyordu. Kendisine ve ameliyat ekibine çok teşekkür ediyorum. Aslen Kütahya Tavşanlı ilçesinden olan Ayşe Hanım;’’Uşak ve çevresinde yaşayan herkese tavsiyem, birçok başarılı ameliyata imza atan Medical Park Uşak Hastanesine ve hekimlerine güvensinler, işte ben önemli bir ameliyatla kısa zamanda sağlığına kavuşan örnek hastalardan birisiyimdir.” dedi.

Medical Park Uşak Hastanesi Genel Müdürü Op. Dr.Ömer Faruk AZAL;’’Türkiye’nin birçok ilinde bu çeşit riskli ameliyatlar çok büyük merkezlere sevk edilirken, hastanemizde anestezi ve beyin cerrahi bölümlerinin ortak çabası ile profesyonel ameliyatlar seri olarak gerçekleştirilmektedir. Ameliyathane şartları ve yoğun bakım imkanları gittikçe daha da iyileştirilen hastanemizde hastaların ameliyat sonrası erken dönemde taburcu olabilmeleri başarı oranımızı göstermektedir.”dedi.

 

Haberin Kaynağı  :http://arsiv.banaz.net/HD1227_boyun-fitigi-tedavisinde-en-son-gelismis-yontem-.html

Facebook Twitter Print Addthis