Felç Olmaktan Kurtuldu

Ulubey de yaşayan 60 yaşındaki Kemal Kaya son 3-4 aydır giderek artan kol ağrıları, uyuşma, güçsüzlük, ellerinde zayıflama, parmaklarda titreme ve kısa mesafe yürüyüşlerde yorulma gibi şikâyetler ile Özel Medicalpark Uşak Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Altan Acar’a başvurdu. Yapılan muayene ve tetkikler sonucu boyun fıtığı ve kanal darlığı teşhisi kondu. Boyun fıtığı dört tane olduğu için boynun arkasından oldukça zor olan ve nadir yapılan “platin”  ameliyatı ile hem şikâyetlerinden hem de kol ve bacaklarına felç inmesinden kurtulmuş oldu.

          Kemal Kaya ; “kolumdaki ağrı ve uyuşukluklardan uyuyamaz, yürümez, rahat hareket edemez hale gelmiştim. Doktor Altan Bey bana hastalığımı anlattı. Kollarıma ve bacaklarıma giden sinirlerin boyundaki fıtıkların baskı yapması sonucu oluştuğunu ve zor bir ameliyat için karar vermemi istedi. Kendisine güvenip ameliyatımı oldum. Şu an kol ağrılarım geçti. Ameliyattan bir gün sonra ayaklandım. Durumum gayet iyi. Dr. Altan Bey ve ekibinden Allah razı olsun.” dedi.

         Medical Park Uşak Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr.Altan ACAR, boyun fıtığı ve bu hasta ile ilgili olarak: “Boyun fıtığı, boyun omurlarının arasındaki kıkırdağın, omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi, çıkması sonucu, kola gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması ile oluşan hastalığa denir. Birden fazla boyun fıtığı gelişmesi, kireçlenmesi, omurilik kanalında daralmaya neden olur.  Buna bağlı olarak omurilik üzerine bası bulguları açığa çıkarsa buna "spondilotik miyelopati" denir. Omurilikte sürekli bası olduğunda bacaklarda gerginlik hissi, sertlik, yürüme zorluğu, kollarda kuvvetsizlik, uyuşukluk gibi belirtiler görülür. Bu hastamız da boyunda 4 seviyede kireçlenmiş fıtıklar nedeni ile omurilik kanalı çok daralmıştı. Boynun arka kısmından açarak kanalı daraltan kemikleri alıp yanlardan da destek amaçlı omurlara (yan kitle- lateral mass) vidalama operasyonu yapılmıştır.  Erken tanı ve zamanında operasyonun bu hastalıkta da önemi büyüktür. Boyun omuriliğinin ameliyatla genişletilmesi hastanın yakınmalarını düzeltti.”

 

Ameliyat öncesi radyoloji görüntüsü